Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Untitled Document

DR.Serafettin SARACOGLU

Bugüne kadar hastalarınıza hangi Retinol'lü ürünleri önerdiniz?

Retinol içerikli pek çok preparat var. Retinol yeni bir şey değil, A vitaminin özü Retinol! A Vitamini içerikli sentetik veya doğal  pek çok farklı ürün var.  Yoğun içeriği ile saf bir ürün olan Skincare Lal Cosmetics Retinol'ü daha çok önermeye başladık. İçeriğinde ki  A Vitamini oranı  gerçekten çok yüksek. Deri penetrasyonu oldukça iyi ve yan etki profili çok az. Bugüne kadar ciddi bir şey de gözlemlemediğimiz için Retinol'ü öneriyoruz.

Retinol kullanan hastalarınızdan nasıl geri bilirimler alıyorsunuz. Memnuniyet oranları ya da yan etki belirtileri var mı? Ne kadar sıklıkla kullandıklarında iyileşmeyi gözlemliyorsunuz?

Retinol ile  ilgili bugüne kadar hiçbir yan  etki bildirimi almadık. Vitamin A  ile hızlı bir yanıt beklemek çok makul değil. Biz bu tür ürünleri uzun vadeli olarak veriyoruz. Bu tür ürünlerde her  hastama  6 aydan önce çok ciddi değişimler beklememesini söylüyorum. Retinol lü ürünleri "geleceğe bir yatırım" olarak kullanmaları gerektiğini  belirterek ürünü veriyorum. Ve uzun süreli kullanmalarını öneriyorum. Olumlu etkileri ancak 2 aydan itibaren belli olmaya başlıyor. Kullanan herkes olumsuz hiçbir şey belirtmediler. Ürünün fiyat profili benzerlerine göre daha iyi ve yan etki profilinin de düşük olması en büyük avantajı.

Retinollü ürünleri bir anti-aging serisi kabul edip tamamen olgun ciltlere mi önerirsiniz yoksa 20 yaştan itibaren önleyici cilt bakımı kapsamında kullanılmalı mıdır?


Anti-aging adı üstünde yaşlanmayı engelleme!  Eğer kişinin ihtiyacı 20'li yaşlarda başlıyorsa o yaşlara da bu ürünü veriyoruz. Bizim olgun cilt diye bir ayırımımız yok. Bizim için her cilt doğumdan itibaren olgundur, yaşlanma sürecine girmiştir. 20-24 yaştan sonra erkek ya da kadın derisinde elastik liflerde azalma başlıyor. Derideki yıkım; yapıma göre artıyor. Buna bağlı olarak değişimler, yer çekimine yenik düşme daha da artıyor. O zaman bunları engelleyecek ürünleri kullamak gerekiyor. Bu işe çizgiler oluştuktan sonra değil de oluşmadan başlayalım ki anti aging etkinlik daha fazla olsun.

Retinollü ürünlerin erkek- kadın cildi ayrımı var mıdır? Ve erkekler de kadınlarla eşdeğer ürünleri kullanabilirler mi?

Öyle bir ayrım yok. Tabii ki erkek cildi kadına göre farklıdır. Daha kalındır, daha geç yaşlanır, metabolizması daha hızlı çalışır. Kadınlar daha ince ve çabuk yaşlanan bir deriye sahiptir. Bu nedenle erkeklerin ihtiyacı daha ileri yaşlarda oluyor.

Dolayısıyla orta yaştaki erkeler de serumdan nemlendiricisine kadar Retinollü ürünler kullandıklarında yaşlanma etkilerini bir şekilde erteleyebilirler mi?

Aynı anti-aging etkinlik gerek erkek gerek kadın için aynı şartlar geçerli. Burada bir hormon içeriği yok. Kadınlık hormonu içeren bir şey söz konusu değil. Sadece vitamin A yoğun onun yanında E ve C gibi vitaminlerle de zenginleştirilmiş bir içerik. Bunlar ihtiyaç olan ciltlerde tüm insanlar için eşit gerek kadın gerek erkeğin birlikte kullanabileceği ürünler.

Retinol akne tedavisinde destek ürün olarak kullanılabilir mi? Seboreik dermatit, rozasea gibi hastalıkların tedavilerinde destekleyici olarak önerir misiniz?

Retinol deriye girdiği zaman, Retinoik Asit dediğimiz bir alt ürüne döner. Retinoik asit, aslında bizim yıllardır rozasea, akne gibi yağlılığı kontrol etmek amacıyla kullandığımız bir ürün. Daha çok ilaç vasfında kullanmayı tercih ettiğimiz ama ilaç vasfında kullandığımızda da deride ciddi tahribatlar oluşturabilen ürünler. Bu tür tahribatları engelleyebilen veya yan etkileri az olabilen Retinollü ürünler bazen ilacın yerine engelleyici olarak kullanılabilirler. Biz de bazı vakalara tercih ediyoruz.

Retinol palmitat ile retinoik asit arasındaki  fark nedir?


İkisi de A Vitamini. Retinoik Asit; sentetik türevi. Bu madde direkt olarak kolaylıkla derinin içerisine girer ve hücre zarından çok kolaylıkla geçip, direkt hücrenin çekirdeğinde etkin olan bir maddedir. Yeni kolajen yapımının uyarımından yağ üretimini dengelemeye kadar pek çok farklı fonksiyonu düzenlemeyi Retinol üzerinden yapar. Retinol Palmitat ise A vitaminin  doğal türevidir. Her ikisi de deriden çok kolaylıkla penetre olan ürünlerdir. Retinoik Asit; aktif üründür. Emilir emilmez direkt hücre içine girer ve metabolizmayı direkt olarak etkiler. Retinol Palmitat ise bir dönüşüm geçirir. Belli oranda Retionik Aside döner, belli oranda da retinol olarak kalır deri içerisinde. Retinoik Asit; yüksek konstrasyonlarını da verdiğimizde deri içinde geçişlerinde ciddi bir sorun yaşatmaz. Bu avantajıdır. Ama sorunlar belli bir yerde azaldıktan sonra Retinoik  Asitle tedavide, belirli bir yere geldikten sonra daha hafif ve önleyici olan Retinol Palmitatlı bir ürünü destekleyici olarak  veriyoruz.

Retinol Palmitat'ın, Retinoik Asitten daha güvenli olduğunu söyleyebilir miyiz?

Bu net. Daha az yan etki, daha kolay kabullenme daha kolay uygulamaya geçme anlamındadır. Çünkü gerçekten Retinoik Aside alışmak için haftada 1-2 sonra 3-4 gibi uygulama sıklığı arttırılarak, derinin ilaca tahammülünü arttırmak gerekiyor. Ama Retinol Palmitat'ta tahriş çok düşük, ama etkinlik benzer. O nedenle her gün kullanıma direkt olarak başlayabiliyorsunuz.

400,000-500,000 IU oranında olması tedavi edebilirliğinin yüksekliğini mi gösteriyor?


O kesin! İlaç vasfında derken zaten tedavi edebilir, deride net değişim sağlayabilen ürünler grubuna giriyor.

Retinol 'lün haricinde bu oranda IU yoğunluğu olan başka ürünler var mı piyasada?


Bu oranlarda yok. Nano teknolojik olarak emilim oranı arttırılmış, derideki dönüşümleri farklı mekanizmalarla arttırılmış ürünler var ama onlarında fiyat aralığı çok yukarıda.


Enjeksiyon ya da lazer tedavilerinde Retinolü destekleyici olarak kullanıyor musunuz?

Kombinasyon tedavileri zaten tedavilerimizin bir parçası. Uygulamalarımızda hazırlayıcı ürün veya tedaviden sonra da etkinin arttırılarak devam ettirilmesi amacıyla da Retinollü kullanıyoruz.Bunu hem leke oluşumunu engelleme hem de derinin alt dokusunun yeni kolajen uyarımının arttırılmasında kullanıyoruz. Bazı lazer uygulamalarının lekelenmeye yol açma riskini azaltmak, derinin gerginliğini, esnekliğini koruyarak,  iyiliğin devam ettirilmesi için Retinol içerikli ürünlerin kullanılması şart.

Retinollü ürünlerin sağladığı faydalar nedir? Sarkmaları mı engeller, kırışıklıkları mı doldurur, nedir faydası?

Fibroblazları uyararak kolajen dokusunu yenileme ve kırışıklıkları azaltır. Retinolü bir ürünün içinde E ve C vitaminleri de varsa leke ve nemlilkte çok daha iyi sonuçlar alınır..

Temizleyici ve nemlendiricilere ek kullanılan serumun avantajınedir?

Bazı ciltlerde özellikle genç ciltlerde belki sadece temizleme ve nemlendirme yeterli olabilir. Ama ileri yaşlarda, daha yoğun içerikli ürünlere ihtiyaç duyulur, serum gibi. Serumlar çok daha fazla aktif ürün içerirler, deriden daha kolay geçerler. Gece ürünleri de etkin olmasına karşın serum kadar olamazlar.

Retinol'lü ürünlerin içinde güneş koruyucu olmasını yeterli midir? Ayrıca bir güneş koruyucu gerekir mi?

Retinollü ürünleri sabahları kullanmayı pek tercih etmeyiz. Ama güneş koruyucu katkılı ise  gündüzleri de kullanılabilir. Güneş koruma sağlanırken A vitamininin olumlu etkileri de devam ettirilmiş olur.

Cilt yaşlanmasında A vitamini en etkili moleküldür diyebilir miyiz?

A vitamini; yeni bir molekül değil. 35-40 yıldır farklı formlarıyla kullanımda. Bildiğiniz ürünü tercih etmek tabii ki daha güvenli. Yeni çıkan bir molekülün değerlendirmesi ancak bir on yıl içinde olabiliyor. O arada deride çok güzel bir değişim elde etme şansınız olabilir ama uzun vadeli düşünmek lazım. Bu uzun vadede olumlu olacak başka bir organda etkisi nasıl olacak? Kontrollü gitmek istediğimizde; güvenli bir molekülü tercih etmek daha makuldur. Etkinliği kanıtlanmış A vitaminli ürünleri; benim gibi pek çok hekimin "en çok reçete ettiği" ürünler içinde sayabiliriz.


Şirket Profili | 20'li Yaşlar | 30'lu Yaşlar | 40+ Yaşlar | Erkek Cildi | Cilt Reçetesi | Ürünler | Medyada Retinol | En Yakın Retinol
Copyright © RetinolTürkiye.com 2010 All Rights Reserved